Реферат був придуманий викладачем, якому було лінь возитися із студентами і чогось їх вчити. Реферат - ідеальний спосіб завантажити студента роботою при цьому нічого не пояснюючи. Наведемо інші різновиди реферування: конспектування різних джерел, переписування армійського статуту, виписування цитат з підручника. Але, як випливає з третього закону Ньютона - дія дорівнює протидії. Як результат, з'являється плагіат. Ще не було інтернету, змінювалися обкладинки на рефератах і конспектах товаришів, і проблема довгого і нудного писання часто безглуздих і непотрібних текстів вирішувалася. Відомі випадки, коли в кінці реферату приписувалося щось типу: "і якщо якийсь дурень дочитає цей реферат до цього місця, то я готовий з'їсти папір на якій написаний цей опус". Правда, відомі дуже рідкісні випадки, коли реферат дочитують до "цього місця".
Методи боротьби з плагіатом в рефератах різними: наприклад, викладач підписував кожну сторінку реферату, щоб її не можна було здати повторно або просто забирав конспект на час сесії. З появою комп'ютерної техніки, принтерів і сканерів боротися з плагіатом, а тим більше з копіпастом стало важче. Результат - поява програм і сайтів, що дозволяють перевірити текст на унікальність. У відповідь з'являються генератори унікального тексту на основі копіпастнутого. Але, весь час треба пам'ятати про причину походження рефератів - викладачеві лінь витрачати час. А на перевірку унікальності доведеться затратити і час і ресурси. Висновок: програми перевірки плагіату не приживуться у викладацькому середовищі.
Виникає питання: що робити? Посилення заходів контролю не призведе до бажаного ефекту - будуть винаходитися нові методи протиборства сторін. Але є надзвичайно просте рішення проблеми: слід відмовитися від реферату, як ідеології навчання. І все. Відпаде необхідність у перевірці плагіату, закриються сотні сайтів, які продають реферати.
Що придумати натомість? Адже студента якось треба завантажити роботою з метою самонавчання. Перелічимо деякі можливі варіанти з урахуванням сучасної ситуації в інформаційній підтримці навчального процесу:
1. Пропонуйте студентам творчі завдання. Нехай за обсягом вони будуть не громіздкими, але інформативними. Приклади завдань: скласти порівняльну таблицю цін в 2011 році і в році десь 1913; побудувати графік зміни кількості жителів у вашому регіоні;
2. Пропонуйте студентам публічні постійно оновлювані дані для аналізу. Наприклад, муніципальна статистика по економіці, злочинам, освіти і т.д. Так як дані постійно змінюються, то немає сенсу їх копіювати та й неможливо.
3. Якщо ви не хочете обтяжувати себе перевіркою, то результат завдання має бути реальним. Та й студенту буде цікавіше. Наприклад, запропонуйте йому, використовуючи безкоштовний хостинг зробити сайт, присвячений тому або іншому питанню або проблемі. І хоч, інформація буде збиратися з усього інтернету, але так як буде самостійна розробка, то говорити про плагіат не доведеться.
4. Давайте конкурсні завдання, у перевірці яких братимуть участь учасники інтернет спільноти а не ви особисто: запропонуйте написати статтю на задану тему і вкажіть де ця стаття повинні бути викладена (наприклад на вашому викладацькому блозі). Далі залишається стежити за відгуками та оцінками. У кого з групи буде більше відгуків, той і отримає вищу оцінку.
5. Замість реферату, запропонуйте зробити 10 хвилинний виступ - студенту треба підготувати промову. Оцінку виставляє аудиторія.
6. Запропонуйте на Twitter(і) завести аккаунт і замість тупого переписування матеріалу на задану тему, запропонуйте зібрати в постах посилання на цікаві матеріали по темі питання чи проблеми. Причому, просіть коментувати саме важливе й цінне або унікальне, що є на тій сторінці, куди веде посилання. ну чим це гірше реферату. Зате скопіпастіть нічого не вийде.
7. Створіть на безкоштовному хостингу і сервісі для створення соціальних мереж свою соціальну мережу для вашого предмета і конкретної групи. Там задавайте питання і пропонуйте групі на них відповідати і оцінювати відповіді інших. Буде дуже цікаво. Треба йти в ногу з часом.
Вже зараз зрозуміло, що у рефератів немає майбутнього. Інтернет - вбивця рефератів. Ті, хто досі намагається боротися з інтернет-плагіатом обов'язково програють. Тому, чим раніше Ви відмовитеся від рефератів, тим швидше інтегруєте в нові технології. Якщо Ви викладач - приєднуйтесь до нашого руху "Інтернет-вбивця рефератів". якщо ви студент - приєднуйтесь, щоб не витрачати свій час на драгоценоое копіпаст, а вчитися чомусь реальному.
|